Trening Umiejętności Społecznych

piątek: 10:00-18:00
sobota: 09:00-18:20
niedziela: 10:00-18:00

Nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci pedagogiczni, wychowawcy (także świetlic terapeutycznych), opiekunowie, Rodzice oraz wszystkie inne osoby pracujące z dziećmi z trudnościami w obszarze komunikacji społecznej.

Uczestnicy, oprócz zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu, zgodnego z wymogami MENu otrzymają także Certyfikat Trenera TUS Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości*, potwierdzający zdobycie umiejętności  do prowadzenia Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci nieśmiałych, nadpobudliwych (w tym ADHD), dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz dla dzieci ze spektrum autyzmu.

* Uczestnicy posiadają uprawnienia do prowadzenia treningu TUS zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Rozporządzenie to bardzo dokładnie określa wymagane wykształcenie i tylko połączenie tych kwalifikacji ze zdobytą wiedzą na szkoleniu pozwoli Państwu używać zdobytych u nas umiejętności.

Szkolenie prowadzone jest przez doświadczonych socjoterapeutów i terapeutów posiadających wieloletnią praktykę kliniczną w prowadzeniu grup.

Nauczycieli akademickich studiów podyplomowych Wydziału Nauk Medycznych Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie.

Szkolenie prowadzą:

• Irena Sosin (część I)
  • Katarzyna Hipsz (część II)
  • Anna Wielgo (część III)
  • Artur Terpiłowski (część IV)

Poprawa funkcjonowania dzieci w sytuacjach społecznych. Zmiana niepożądanych  zachowań na akceptowane społecznie.

Ramowy program:

• Warsztat trenera TUS – trening  umiejętności niezbędnych do prowadzenia grupy TUS
  • Trening rozwijający umiejętności  w zakresie kompetencji społecznych
  • Trening wzmacniający i rozwijający umiejętności interpersonalne
  • Trening umiejętności komunikacyjnych
  • Trening zachowań akceptowanych społecznie w oparciu o korekcję niepożądanych
  • Rozwój samoświadomości i samoregulacji emocji ( rozpoznawanie, potrzeby, praktyka)
  • Trening umiejętności rozwiązywania konfliktów
  • Odreagowanie napięć
  • Trening podstawowych  umiejętności z zakresu rozwoju emocjonalnego i społecznego w oparciu o paradygmat poznawczo-behawioralny

I Warsztat trenera TUS. Umiejętności praktyczne.  piątek 10-18 Irena Sosin 10 g dyd.

• dynamika grupy
  • proces grupowy
  • trudności, kryzysy grupowe
  • przeciwdziałania:
    • Dojrzałość emocjonalna – samoregulacja – ćwiczenia
    • Normy moralne- ćwiczenia
    • Wprowadzenie do teorii rozwoju w oparciu o paradygmat poznawczo-behawioralny

II Komunikacja Interpersonalna  sobota 09:40-13:40 Katarzyna Hipsz 5 g dyd

• poziomy komunikacji
  • mowa ciała
  • asertywność
  • zarządzanie stresem

III  Zajęcia warsztatowe z elementami Treningu Zastępowania Agresji Art.   sobota 14:00-19:00 Anna Wielgo 6 g dyd

• alternatywy wobec agresywnych sposobów zachowania i umiejętność ich stosowania (w tym radzenie sobie ze złością, nadpobudliwością)
  • praca nad własną impulsywnością- radzenie sobie z trudnymi emocjami
  • rozwój myślenia moralnego, społecznego

IV Kształtowanie umiejętności społecznych w tym komunikacyjnych ucznia ze spektrum autyzmu.  niedziela 10-18 Artur Terpiłowski 10 g dyd

• specyfika Treningu Umiejętności Społecznych ucznia ze spektrum autyzmu.
  • wzmacnianie zachowań pożądanych w trakcie treningu
  • strategie postepowania wobec zachowań niepożądanych w trakcie TUS