„Oswoić lęk” - zajęcia psychoedukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży (dzieci nieśmiałe, lękowe, wycofujące się, z niską samooceną, fobią społeczną).

Sosin Irena

17.04.2020
(piątek)

Szkolenie przeznaczone dla psychologów, pedagogów, wychowawców, socjoterapeutów, rodziców.

„Oswoić lęk”- zajęcia psychoedukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży (dzieci nieśmiałe, lękowe, wycofujące się, z niską samooceną, fobią społeczną).

Zajęcia prowadzone metodą warsztatową, prezentujące ćwiczenia oraz techniki pracy z dziećmi i młodzieżą.

Ramowy program:

1. Wstyd a zachowanie, wstyd a uczenie się. Ćwiczenia pokonywania własnego wstydu. Skala wstydu. Mini wykład.
  2. Lęk i zamartwianie się. W jaki sposób lęk wpływa na funkcjonowanie i utrudnia je. Ćwiczenia przekraczania lęku przed prezentacją. Poznawanie zdrowych sposobów radzenia sobie z lękiem i napięciem. Mini wykład (lęk , chemia lęku, stres, napięcie).
  3. Doświadczanie lęku, stresu, wstydu. Jakie myśli, jakie uczucia, jak zachowuje się ciało?  Wzorce pojawiania się lęku.
  4. Zamartwianie się. Korzyści, straty. Świadoma decyzja.
  5. Dezadaptacyjne  przekonania ( elementy terapii poznawczo-behawioralnej CBT).  Myślenie typu „Wszystko  albo nic”, generalizowanie, „muszę”, „powinienem/powinnam”.
  6. Wprowadzenie do samokontroli, samoregulacji emocji.
  7. Perfekcjonizm.
  8. Treningi relaksacyjne, medytacja, mindfulness.
  9. Dieta a lęk.