Autyzm, Zespół Aspergera. Praca z dzieckiem z całościowymi zaburzeniami rozwoju w oparciu o techniki behawioralne. Rozwiązania edukacyjno – terapeutyczne. Szkolenie I stopnia.

Artur Terpiłowski

27-28 czerwca 2020 r.
(sobota, niedziela)

sobota: 10:00 - 17:00
niedziela 10:00 - 16:00

Uwaga! koszt drugiego stopnia szkolenia wynosi 350zł tylko przy jednoczesnym zapisie na dwa stopnie. Łączny koszt dwustopniowego szkolenia wynosi wówczas: 750 zł). Termin II stopnia szkolenia: 04-05 kwietnia 2020 r.

Szkolenie skierowane jest do pedagogów, psychologów, terapeutów, nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów , szkół ponad gimnazjalnych, nauczycieli wspomagających, rodziców dzieci z autyzmem oraz wszystkich innych osób zainteresowanych tą problematyką, pracujących  lub planujących pracę z osobami z autyzmem.

Szkolenie jest dwustopniowe.  Przy jednoczesnym zapisie na obydwa stopnie przewidujemy zniżkę.

Cele ogólne: Kształtowanie umiejętności w zakresie postępowania edukacyjnego i terapeutycznego wobec ucznia ze spektrum autyzmu.

Cele szczegółowe:

Uczestnik szkolenia:

• Pozna specyfikę rozwoju ucznia ze spektrum autyzmu.
  • Będzie potrafił scharakteryzować ucznia o cechach autystycznych.
  • Pozna podstawowe narzędzia diagnostyczne.
  • Podniesie własne kompetencje w zakresie pracy z uczniem ze spektrum autyzmu.
  • Będzie mógł stosować różne formy metody i techniki stymulujące szeroko pojęty rozwój ucznia ze spektrum autyzmu.
  • Będzie potrafił umiejętnie zaplanować system motywacyjny.
  • Pozna narzędzia do diagnozy funkcjonalnej poziomu umiejętności jako podstawy do tworzenia indywidualnych programów terapeutycznych.
  • Będzie potrafił skonstruować program edukacyjno terapeutyczny.
  • Będzie potrafił dobrać właściwe procedury w przypadku wystąpienia zachowania trudnego.

Program szkolenia:

I. Analiza zachowania – podstawy teoretyczne:

1. Rys historyczny, etiologia autyzmu.
  2. Charakterystyka behawioralna dzieci z autyzmem.
  3. Diagnoza i ocena poziomu funkcjonowania dzieci z autyzmem.
  4. Postawy rodziców uwarunkowane diagnozą; formy pomocy i wsparcia.

II. Zachowania trudne i  procedury postępowania-Strategie postępowania w   przypadkach zachowań trudnych:

1. Definicje zachowania trudnego.
  2. Kategorie zachowań trudnych.
  3. Hierarchia procedur według modelu najmniej restrykcyjnej terapii.
  4. Planowanie procedur postępowania w przypadku zachowań trudnych.
  5. Sposoby pomiaru i rejestracji zachowań trudnych.

III. Techniki w pracy wykorzystywane przy utrwalaniu zachowań pożądanych:

1. Definicja wzmocnienia.
  2. Zasady dotyczące stosowania wzmocnień.
  3. Rodzaje wzmocnień.
  4. Wybór potencjalnych wzmocnień.
  5. Pochwała jako narzędzie pracy służące zmianie zachowania.
  6. Systemy żetonowe.

IV. Konstruowanie programów edukacji uczniów autystycznych w szkole:

1. Podstawy prawne.
  2. Wielospecjalistyczna diagnoza funkcjonalna ucznia.
  3. Dostosowania.
  4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i jej ocena.
  5. Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
  6. Ocena IPE-T, (karta analizy).

V. Konstruowanie programów terapeutycznych w oparciu o stosowaną analizę zachowania:

Metody Szkolenia:

Zajęcia prowadzone metodą wykładowo - warsztatową (z nastawieniem na praktyczne ćwiczenia uczestników), z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz filmów.
Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe.